See Syväniemi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "syvä",
"3": "niemi"
},
"expansion": "syvä + niemi",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "syvä + niemi",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "25/toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Syväniemi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänienten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "25/toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväniemeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänienteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväniemesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväniememme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniememme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniememme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniememme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniememme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniememme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniememme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväniemenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväniemensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänientänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänieminänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänieminensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Syväniemi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Syväniemi",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Syvänie",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-toimi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish toimi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Syväniemi-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsyʋæˌnie̯mi/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠yʋæˌnie̞̯mi]"
},
{
"rhymes": "-iemi"
}
],
"word": "Syväniemi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "syvä",
"3": "niemi"
},
"expansion": "syvä + niemi",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "syvä + niemi",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "25/toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Syväniemi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänienten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "25/toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväniemeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänienteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväniemesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväniememme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniememme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniememme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniememme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniememme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniememme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniememme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväniemenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-toimi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Syväniemensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänientään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänientänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syvänieminään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänieminänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Syväniemettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Syväniemittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Syväniemineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Syvänieminensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Syväniemi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Syväniemi",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Syvänie",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-toimi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish toimi-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iemi",
"Rhymes:Finnish/iemi/4 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsyʋæˌnie̯mi/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠yʋæˌnie̞̯mi]"
},
{
"rhymes": "-iemi"
}
],
"word": "Syväniemi"
}
Download raw JSONL data for Syväniemi meaning in All languages combined (21.4kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Syväniemi",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Syväniemi",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.